اهمیت شست و شوی لباس نوزاد و نگهداری از آنها

به دلیل تماس مستقیم پوشاک با پوست حساس نوزادان، لازم است از لباس‌های تمیز، فاقد آلودگی و نرم برای نوزادان استفاده شود. شستشوی لباسهای نوزاد دارای اصول و قواعد می‌باشد که به عنوان نکات مهم در مراقبت از لباس کودک و حتی سلامتی نوزاد شناخته می‌شود. بنابراین نگهداری و شست و شوی لباس نوزاد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

توصیه‌های مهم درباره شستشوی لباس‌های نوزاد برای اولین بار

بسیاری از والدین تصور می‌کنند نو بودن لباس خریداری شده به معنای تمیز بودن آن لباس می‌باشد.آنها گمان می‌کنند لباسی را که تازه خریداری کرده‌اند نیاز به شستشو ندارد. در صورتی که این یک باور اشتباه تلقی می‌شود. شما نمی‌دانید لباس بچه گانه ای را که خریداری کرده‌اید در چه محیطی بوده و در تماس با چه افرادی قرار گرفته است. همچنین پوست نوزادان بسیار حساس می‌باشد. از این رو در برابر هرگونه آلودگی واکنش نشان می‌دهد و منجر به حساسیت‌های پوستی می‌گردد.

از طرف دیگر ممکن است لباس‌های جدید و نو، رنگ‌های اضافی روی خود داشته باشند. این رنگها در واقع همان مواد شیمیایی می‌باشند که باعث حساسیت روی پوست کودکتان می‌شود. بنابراین شست و شوی لباس نوزاد به هنگام اولین بار از اهمیت بالایی برخوردار است.

 برخی از پزشکان و متخصصان در این زمینه بیان می‌کنند که بهتر است شست و شوی لباس نوزاد در دو مرحله به صورت آبکشی انجام بگیرد. در این صورت مواد شیمیایی و رنگ اضافی از لباسها پاک شده و مانع بروز آلرژی حساسیت‌های پوستی و بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌شود.

شستشوی لباس نوزاد به صورت مجزا

برخی‌ها عادت دارند که همه لباس‌های اعضای خانواده را به صورت یک جا داخل ماشین لباسشویی قرار می‌دهند. این کار در زمینه شستشوی لباس نوزاد اشتباه می‌باشد. بهتر است شست و شوی لباس نوزاد به صورت مجزا و جداگانه انجام شود. زیرا لباس‌های بزرگسالان و یا لباس‌های بزرگی مانند حوله باعث آسیب رساندن به لباس‌های کوچک‌تر می‌شود. از طرف دیگر آلودگی‌ها و میکروب‌هایی که بر روی لباس بزرگسالان نهفته است با لباس نوزادان در ماشین لباسشویی آمیخته می‌شود. و این امر به هیچ عنوان بهداشتی و خوشایند نخواهد بود.

 بهترین مواد شوینده برای شستشوی لباس نوزاد

 بهترین و موثرترین مواد شوینده برای شستشوی لباس نوزاد، مواد شوینده مناسب برای پوست حساس کودکان می‌باشد. به عبارت دیگر مواد شوینده‌ای که فاقد Bio و ضد حساسیت می‌باشد بهترین مواد برای شستشوی لباس نوزاد هستند. می‌توانید از نرم کننده‌ها نیز برای شست و شوی لباس نوزاد استفاده کنید. زیرا نرم کننده‌ها موادی هستند که به وسیله آن‌ها می‌توانیم مطمئن باشیم که آسیبی به پوست نوزادان در اثر شستشوی لباس نوزاد وارد نمی‌شود. نین نرم کننده‌ها به هیچ عنوان باعث بروز حساسیت در پوست کودکان نمی‌شوند.

شستشوی لباس نوزاد

نکاتی را که به هنگام شستشوی لباس نوزاد باید به آن توجه کنیم

  • شست و شوی لباس نوزاد بدون لک با آب گرم بهتر می‌باشد.
  •  برای از بین بردن لکه‌های موجود بر روی لباس نوزادان معمولاً باید آنها را با آب سرد شستشو نمایید.
  • به این نکته توجه کنید که بعضی از کثیفی‌ها و لکه‌ها ممکن است در صورت خیساندن طولانی لباس در آب، ثابت شده و از بین نروند.
  •  به هنگام شستشوی لباس نوزاد در ماشین لباسشویی به دستورالعمل شستن آن روی برچسب راهنما توجه کنید.
  •  دمای ایده آل شستشوی لباس نوزاد با لباس‌های دیگر متفاوت می‌باشد.
  •  از وایتکس ها و سفید کننده‌ها برای شستشوی لباس نوزاد استفاده نکنید.
  •  از خشک کردن لباس در حمام خودداری کنید.
  •  سعی کنید لباس‌های نوزادان را در زیر آفتاب و در هوای آزاد خشک کنید. توجه داشته باشید قرار گرفتن لباس نوزاد در زیر آفتاب به مدت طولانی باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود.
  •  در صورتی که لباس‌ها را با دست می‌شورید، باید آنها را به خوبی آبکشی کنید.