مورد استفاده دقیق ماده شوینده ی خود را بدانید

بسیاری از شوینده ها دقیقاً تمیزکننده و شوینده نیستند و به عنوان مکمل در کنار شوینده اصلی وظیفه ی نرم کنندگی یا تثبیت رنگ را دارند که نباید با شوینده اصلی اشتباه گرفته شوند.


مخزن ماشین لباس شویی را کاملاً پر نکنید.

لباس ها برای چرخش و به هم خوردن به فضای کافی نیاز دارند. به علاوه لباس زیاد در مخزن باعث میشود که آب آلوده و کثیف هر بار پس از آبکشی به خوبی خارج نگردد.


بیش از حد مواد شوینده استفاده نکنید.

وقتی بیش از حد از ماده شوینده استفاده شود ، پس از آب کشی همه آن ماده از روی لباس پاک نمیشود و مقدار از کف به همراه آلودگی ها در لباس باقی می ماند.
مقدار مواد شوینده ای که کارخانه های تولیدکننده توصیه میکنند برای پاک شدن لباس های بسیار کثیف و گِلی می باشد. اگر لباس شما به این اندازه کثیف نیست مقداری کمتراز مقدار توصیه شده نیز کافی می باشد.به علاوه مواد شوینده بیش از اندازه امکان ایجاد حساسیت پوستی برای شما را دارند.


استفاده از جوش شیرین یا سرکه

افزودن چند قاشق جوش شیرین علاوه بر بهبود عملکرد میکروب کشی ماده شوینده به ماندگاری ماشین لباس شویی شما نیز کمک میکند. افزودن نصف فنجان سرکه سفید در دور آخر آبشویی باعث نرمال تر شده PH آب شوینده می شود.


گرمای بالاتر ، بهتر!

بیشتر ویروس ها در دمای بالای 60 درجه سانتیگراد زنده نمی مانند. از آنجا که دمای پیش فرض بیشتر حالت های ماشین های لباس شویی روی 30 درجه هست لازم است به این نکته توجه کنید و تنظیمات دستی را تا 80 درجه انجام بدهید .  , و البته مراقب باشید بیشتر لباس ها در مای 100 درجه آسیب میبینند. ضمناً حتی المکان لباس های راحتی خود مانند تیشرت و پیراهن و شلوار را پس از شستن لباس اتو کنید.


قبل از پوشیدن لباس جدید آن را بشورید.

شستشوی لباس تازه خریداری شده را فراموش نکنید. در بیشتر کشورها پوشاک پس از دوخت و تکمیل در کارخانه ی توسط آب و آنزیم های مخصوص آبشور و آنزیم شور می شوند که این امر باعث از بین رفتن آلودگی ها و مواد شیمایی حساسیت زای مربوط به رنگ پارچه میگردد. در کشور ایران پوشاک تولید شده به ندرت قبل از اینکه به دست مشتری نهایی برسد آبشور میشوند.


از سختی آب باخبر باشید.

خوب عمل نکردن مواد شوینده از مضرات آب سخت می باشد. آب سخت آبی است که حاوی نمک‌های معدنی از قبیل ترکیبات بی‌کربنات، یون‌های کلسیم، منیزیم و غیره‌است. اگر در منطقه ای زندگی میکنید که مجبورید برای آب شرب لوله کشی از فیلتر استفاده کنید، بدانید که این در مورد آب مورد ماشین لباس شویی خود نیز باید همچین فیلتری داشته باشید. به علاوه، آب سخت به جداره مخزن ماشین لباس شویی آسیب زده، باعث خوردگی و ایجاد قشر آهکی بر روی جداره مخزن و تأسیسات مرتبط می‌شود.


شستشو با دست

در مورد شستشو بادست توجه داشته باشید که آب آلوده و کثیف می باشد. لباس را به اصصلاح آرام چنگ بزنید تا آلودگی آب پاشیده نشود. و همچنین پس از شستشو برای آبگیری حوله یا لباس را نتکانید و برای آبگیری از روش چلاندن استفاده کنید.


  • https://fa.wikipedia.org/wiki/آب_سخت
  • https://abc13.com/6041323
  • https://www.thesun.co.uk/news/11149204/washing-clothes-kill-coronavirus-tips