1- موزه گوگنهایم Guggenheim Museum در بیلبائو – اسپانیا

این موزه اولین‌بار در تاریخ 18 اکتبر 1997 برای عموم گشوده شد. طراح این موزه «فرانک گری» بوده و این بنا به‌عنوان بزرگترین موزۀ اسپانیا مشهور شده است. معماری خاص و زیبای این ساختمان باعث شده که علاوه‌بر موارد جذاب درونش، از لحاظ زیبایی بصری نیز برای بازدیدکنندگان جذابیت داشته باشد و یکی از عجایب معماری جهان نام بگیرد.


2- برج مخابراتی توکیو اسکای‌تری Tokyo Sky Tree در توکیو – ژاپن

ساخت این برج مخابراتی در فوریه سال 2012 به اتمام رسید و پس از سه ماه شروع به کار کرد. این برج زیبا که یکی از عجایب معماری مدرن جهان به‌شمار می‌آید، در آن زمان مرتفع‌ترین سازۀ ساخت دست بشر بود.

در اصل این ساختمان به‌عنوان برج مخابراتی برای پخش امواج رادیو و تلویزیون ساخته شد اما در آن رستوران و رصدخانه نیز وجود دارد.


3- مرکز ملی هنرهای نمایشی National Center for the Performing Arts در پکن – چین

این سازۀ بی‌نظیر که از برترین آثار معماری مدرن به‌شمار می‌رود در دسامبر 2007 افتتاح شد. ساختمان در اصل سالن اپراست و تماما از تیتانیوم ساخته شده است. طراح این سازۀ زیبا «پل آندرو» است.


4- برج العرب Burj al Arab در دبی – امارات متحده عربی

برج العرب نام هتلی است که در یک جزیرۀ مصنوعی در دبی ساخته شده. طراح این ساختمان مجلل «تام رایت» است که توانسته یکی از عجایب معماری مدرن جهان را طراحی کرده و بسازد. این بنای زیبا که از برترین آثار معماری مدرن است در سال 1999 به‌طور رسمی افتتاح شد.


5- افلاک نما و موزۀ علمی ناگویا Nagoya Science Museum and Planetarium در ناگویا – ژاپن

در واقع این بنا تنها یک موزۀ علمی بود و اخیرا در سال 2012 افلاک‌نما نیز به آن افزوده شد. و اساسا همین افلاک‌نما باعث شد که این بنا به‌عنوان یکی از عجایب معماری مدرن جهان شناخته شود که ویژگی‌های علمی و تکنولوژی را نیز درون خود داشته باشد.


6- بنای کومولوس دانمارک  Cumulus Building در نوردبرگ – دانمارک

این بنا در موزۀ علوم طبیعی واقع شده و یک موزۀ فضای باز است. بنای کومولوس سالن نمایش این موزه است که توسط «J.Mayer» طراحی شده و یکی از عجایب ده گانه جهان به‌شمار می‌آید.

 

7- هتل مارینا بی سندزThe Marina Bay Sands در سنگاپور

این هتل-کازینوی 5 ستاره که در سنگاپور قرار دارد یک بنای بی‌نظیر و یکی از عجایب معماری مدرن جهان است که یک مجتمع تفریحی پررفت‌وآمد به‌شمار می‌رود.

 

8- هتل Sunrise Kepinski در پکن – چین

هتل Sunrise Kepinski یکی دیگر از هتل‌های 5 ستارۀ باشکوه دنیا است که با طراحی منحصربه‌فرد خود یکی از برترین عجایب معماری مدرن جهان به‌شمار می‌رود. این بنای کروی 306 اتاق دارد و از امکانات کامل هتل‌های 5 ستاره بهره برده است.

 

9- برج Capital Gate در ابوظبی – امارات متحده عربی

از برج Capital Gate ابوظبی می‌توان به‌عنوان برج پیزای جهان مدرن یاد کرد. همانند برج پیزا، بنای این برج از انحنای برجسته‌ای بهره برده است که خود باعث شده این برج در برترین آثار معماری مدرن قرار بگیرد.

 

10- دنیای فراری Ferrari World در ابوظبی – امارات متحده عربی

دنیای فراری بزرگ‌ترین پارک مضمونی سرپوشیدۀ دنیاست که برای کودکان و مخصوصا عشاق ماشین یک محیط بی‌همتا به وجود آورده است. این بنای باشکوه که در امارات قرار دارد واقعا از عجایب معماری جهان و یکی از مکان‌هایی است که باید قبل از مرگ دید.

 

سخن آخر درباره معماری مدرن جهان

سازه‌ها و بناهای متفاوت را می‌توان ماناترین آثار دست بشر از لحاظ بصری دانست. همان‌طور که سازه‌های خیلی قدیمی‎تر تا امروزه پابرجا بوده‌اند و علاوه‌بر زیبایی اطلاعات بسیاری از دنیای قدیم در اختیارمان گذاشته‌اند؛ این سازه‌ها نیز نه تنها الان باشکوه و زیبا هستند بلکه میراثی است که ممکن است سال‌ها بر زمین باقی مانده و پیامی از امروزه به آیندگان بدهند. شما کدام بنای باشکوه دنیا را دیده‌اید که تصور می‌کنید باید در لیست عجایب معماری مدرن جهان قرار بگیرد؟